• Dolar Alış TL
 • Dolar Satış TL
 • Euro Alış TL
 • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

1. TIP ZİRVESİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Reklam
, 0 Yorum

Önceki gün Siirt için tarihi bir gün oldu. Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesinin gerçekleştirdiği 1. Tıp Zirvesi gerçekleştirildi. Zirvede sunulan tebliğlerde tıp fakültesinin kuruluş çalışmaları, sağlık alanında ilimizde yürütülen faaliyetler  ile Siirt Üniversitesi öğrencileri arasında yapılan iki anket çalışmaları hakkında bilgi verildi.

TÜRGEV Emine Erdoğan Konferans Salonunda düzenlenen zirvenin açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca yaptı. Henüz bir yılını bile tamamlamayan bir fakülte olarak 5 paydaş kuruluşla bu zirveyi düzenlediklerini belirten Prof. Dr. Arıca, amaçlarının paydaşları ile birlikte devletin burada yaptığı yatırımlara dikkat çekmek ve özellikle yapımı kesinleşen 400 yataklı devlet hastanesi ek binasına vurgu yapmak, tıp bayramını bütün sağlık çalışanları ile kutlamak ve tıp fakültemizin kuruluş çalışmaları hakkında toplumu bilgilendirmek olduğunu söyledi. Prof. Dr. Arıca, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca’nın da zirveye katıldıklarını belirterek sağlıkta şiddet yasasının bir an  önce çıkarılmasını istedi. Tıp Fakültesinin kurulması için çalışmaların 2012 yılında senatosunun aldığı bir kararla başladığını ve 3 yıllık bir sürenin sonunda bunun gerçekleştiğini söyledi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erman ise “Geçen yıl sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği tıp fakültemizin kurulmasına ilişkin kararın Temmuz ayında Resmi Gazetede yayınlanması ile birlikte çalışmalara başladık ve bugün henüz bir yılını bile tamamlamayan bir fakülte olarak  dekanı atanmış, 24 öğretim üyesi alımına çıkmış ve öğrenci alımı içinde gerekli çalışmaları yapmış durumdayız” dedi.

Siirt eski milletvekili ve  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay ise fakültenin kurulması konusunda gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı. Konuyu Sayın cumhurbaşkanına arz ettiklerinde  ilk etapta tereddüt ettiğini belirten Prof. Dr. Aktay, “ Siirt milletvekili olarak görev yaptığım sürede en fazla önemsediğim konu üniversite oldu. Sayın cumhurbaşkanımıza tıp fakültesi konusunu ilk arz ettiğimde  öğretim üyesi bulamayacağımız endişesiyle tereddüt ettiler ancak, bize güvendiler.  İkna konusunda Ethem Sancak’ında büyük katkıları oldu dedi.”

Her mesleğin bir etik kurala sahip olması gerektiğine değinen  Prof. Dr. Aktay, bunun özellikle tıp alanında büyük önem taşıdığını belirterek ve Suudi Arabistanlı Gazeteci Kaşıkçı’yı keserek öldüren kişinin bir doktor olmasını örnek gösterdi.

İşadamı Ethem Sancak, kendisinin bir iş adamı olduğunu ve bu sıfatla ülkemizde özel sektörün sağlık alanına girmesine ön ayak olan üç beş kişiden biri olduğunu, bir dönemler hastaneler zincirinin sahibi bulunduğunu hatırlattı.

Zirvenin ülkemizde tıp bayramının 100. yılına denk gelmesinin sevindirici olduğunu belirten Sancak, 100 yıl önce tıp alanında öğrenim gören öğrencilerin Kurtuluş ve Kuttul Amare Savaşlarında şehit düştüklerini hatırlattı. Sancak,  Suudi Arabistanlı gazeteci Kaşıkçı olayında Prof. Dr. Yasin Aktay’ın dik duruşu ile ABD Başkanı Trump ve Suudi Arabistan Prensi Selman’ı köşeye sıkıştırdığını belirtti. Tıp Fakültesinin kurulmasına ilişkin karara da değinen  Sancak; “Bu kararın alınmasında sayın Emine Erdoğan’ın büyük katkısı vardır ve bunu ben çok yakından biliyorum. Kendisine ve sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Milletvekili Osman Ören de yaptığı konuşmada, tıp fakültesinin kuruluşunda emeği geçen herkese teşekkür ettikten sonra bundan sonrasına bakmak gerektiğini belirtti. İlimizde yapılacak olan 400 yatak kapasiteli devlet hastanesi ek binasına değinen Ören; “Tıp Fakültesinin kuruluşunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra tıp fakültemiz için neler yapabileceğimize bakmamız gerekiyor.  İlimizde 400 yataklı ek bina yapılacak ve ülke genelinde yalnızca iki tane olacak. Tıp fakültemiz için elimden gelen her türlü çabayı harcamaya devam edeceğim” dedi. 

Ören, bu hastanenin kent merkezine yapılmasını ve ayrıca tıp fakültemiz bünyesinde bölgemizde bulunmayan sağlık birimlerinin kurulmasını istediklerini de sözlerine ekledi.

Vali Ali Fuat Atik, konuşmasında ilimizin bir hoşgörü ve medeniyet şehri olduğuna vurgu yaparak ilimizde bir tıp fakültesinin kurulmuş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Zirvenin düzenlenmesinden dolayı Rektörlüğe ve Dekan Prof. Dr. Vefik Arıca’ya teşekkür eden Vali Atik; “Siirt genelinde eğitimden sağlığa, tarımdan hayvancılığa, enerjiden ulaşıma, kültürden turizme kadar pek çok alanda çok önemli projeleri hayata geçirdik. Yapılan kamu harcamalarında eğitim yatırımlarının ön planda tutuyoruz” dedi.

Zirvenin konuklarından biri olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca da Siirtli olduğunu belirterek, Siirt’e bir fakültesi kurulmasının herkesi heyecanlandırdığını belirterek, Siirt halkının huzura ihtiyacı olduğuna değindi ve bundan sonraki süreçte de Siirt’te olmayı arzuladığını ifade etti.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, kadim ve alimlerin şehri olan Siirt’te böyle bir zirveye katılmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, Siirt’in önemli medeniyetlere başkentlik yapmış bir hoşgörü şehri olduğunu ifade etti.

Cirit, Tıp fakültesinin kuruluşunun bir başarı öyküsü olduğunu söyleyerek;  “Bin yıldan beri bu topraklarda birlikte yaşıyoruz. Türk Milleti olarak 16 büyük devlet ve 300’e yakın daha küçük çapta devlet kurduk. Devletler adalet duygusuna önem verdikleri sürece hep yukarıya doğru gitmişlerdir.   Adalet duygusu ile ilgili belli zafiyetler başladığında ise devletlerimiz uzun ömürlü olamamışlardır. Tarihin ilk döneminde de bizler vardık, orta döneminde de bizler vardık. bu dönemde de bizler varız. Biz kadim bir milletin çocuklarıyız. Burada da hoşgörü  ve sevgiyle birlikte bin yıldan beri birlikte yaşıyoruz. Son 60 yıldan beri  sürekli terörle boğuşur hale geldik. Önce ideolojik terör daha sonra ayrımcı terör ve bu terör  olgusu bize sürekli bir kan kaybına sebebiyet verdi. Halbuki bu durumu hep birlikte çok farklı bir şekilde aşabiliriz ve büyük bir devlet olma olgusunu bugün olduğu gibi yerine getirebiliriz“ dedi.

Kanada da bir forumun İstanbul’u bir iyilik şehri ilan ettiğini belirten Cirit, ülkemizde 4 milyon civarında mültecinin bulunduğunu hatırlattı.  Ülkemize sağlı-sollu saldırıların olduğunu belirten Cirit, son olarak 15 Temmuz da bu saldırının vaki olduğunu belirterek bu büyük millet sayesinde bunları da atlattığımızı ifade etti.

Konuşmaların ardından emeği geçenlere plaket takdimi yapıldı. Zirvenin ikinci bölümü  ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kadriye Kart Yaşar başkanlığında gerçekleştirildi. Bu bölümde, Dekan Prof. Dr Vefik Arıca, çıktıkları öğretim elemanı ilanına yapılan başvurular hakkında bilgi verdi.

Devlet Hastanesi Baştabibi Uzman Dr. Sedat Yeşilbaş, hastanede yürütülen çalışmalar ve 2018 yılında verilen hizmetler hakkında bilgi vererek, bundan sonraki hedeflerini açıkladı.

Siirt Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Cafer Saka, ilimizde yürütülen sağlık hizmetlerine ilişkin istatistiki çalışmalar hakkında bilgi sundu.

Tıp zirvesi, üniversite öğrencileri arasında yapılan iki anket çalışmasının sunumu ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Zirveye il dışından gelen konukların yanı sıra il protokolü ve üniversite öğrencilerinden oluşan kalabalık bir topluluk katıldı.

ZİRVEDEN NOTLAR

 • Zirve gerçekten bu güne kadar yapılan kalabalık kapalı alan etkinliklerinden biri oldu,
 • Zirveyi Siirtliler sahiplenmişti; kamu görevlileri, sivil toplum örgütü yöneticileri, siyasiler halk ve öğrenciler dahil her kesimden insan vardı,
 • Zirvenin paydaşları arasında bulunan Kızılay Siirt Şubesi davetlilere su ve soda ikramında bulundu. Kızılay’ın  efsane başkanı Yener Tanık ile yeni başkan Nihat Altunç ta zirvedeydi
 • Yine zirvenin paydaşlarından İl Sağlık Müdürlüğü ve üniversite genç girişimciler topluluğu üyeleri de tam katılım sağladılar,
 • Zirvenin düzenlenmesinde büyük emeği bulunan kurumlardan biri olan İl Sağlık Müdürü Ankara da bakanlığı tarafından düzenlenen bir toplantıya katıldığından zirvede yer alamadı, 
 • Yine tam katılım sağlayan bir başka kurum ev sahibi Siirt Üniversitesiydi. Yönetim kadrosunun tümü ile önemli sayıda öğretim üyesi hazır bulundu,
 • Siirt’in yetiştirdiği bilim adamı Prof.Dr.İhsan Süreyya Sırma ilgi odağı oldu,
 • Zirvenin düzenlenmesinde emeği geçenler unutulmadı ve plaket takdimi yapıldı. Genç Kızılay grubu adına plaketi Muhammet Eryeşil aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN