• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

VALİ ATİK, ILISU BARAJINDA SU TOPLANLANMAYA BAŞLANACAĞINI AÇIKLADI

Reklam
, 0 Yorum

Siirt İl Koordinasyon Kurulu ikinci dönem toplantısı, Vali Ali Fuat Atik başkanlığında gerçekleştirildi.

Siirt Valiliği Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının İl Müdürleri ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Vali Atik başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; ilimizde yürütülen yatırımlar ele alınarak, 2019 yılı içinde yapılacak olan yatırımlar ve projeler ile ilgili genel bir değerlendirme yapıldı.

Vali Atik, toplantının açılışında yaptığı değerlendirmede; Devlet Su İşleri (DSİ) 16. Bölge Müdürlüğünden aldığım bilgilere göre, ‘Ilısu Barajında 10 Haziran 2019 tarihinden itibaren Derivasyon Tüneli-3 (DT-3)’ün giriş kapağının da kapatılarak, su tutma işlemi başlayacaktır’ dedi.

Vali Atik, Türkiye’nin, dolgu hacmi bakımından 2’nci, kurulu güç bakımından 4’üncü, aynı zamanda gövde hacmi ve kret uzunluğu bakımından dünyanın en büyük barajı olma özelliğine sahip olan Ilısu Barajı’nda gövde inşaatının tamamlanarak, su tutmaya hazır hale getirildiğini söyledi.

Vali Atik, ‘Devlet Su İşleri (DSİ) 16. Bölge Müdürlüğü kontrolörlüğünde yapımı devam eden Ilısu Barajında 01.06.2018 tarihi itibari ile su tutma kapsamında Derivasyon Tüneli-1 (DT-1)’in giriş kapakları kapatılmıştır. 2019 yılının son yılların en yağışlı yılı olması nedeniyle barajda su kotu 430 m. seviyelerine kadar yükselmiş ve yükselmeye devam etmektedir. 10.06.2019 tarihinden itibaren Derivasyon Tüneli-3 (DT-3)’ün giriş kapağının da kapatılarak, su tutma işlemine başlanacak’ dedi.

Su tutma işlemi ile birlikte su kotunun hızla yükselecek olması nedeniyle yerleşim yerleri ve arazilerin su altında kalacağını kaydeden Vali Atik, ‘İlimiz sınırları içerisinde kamulaştırma işlemi tamamlanmış olan köy ve mezraların; yerleşim yerleri ile arazilerin can ve mal güvenliği açısından bir program dâhilinde boşaltılması gerektiğini de’ sözlerine ekledi.

Daha sonra yatırımcı kuruluş müdürlerine tek-tek söz veren Vali Atik, koordinasyonu gerektiren hususların not alınmasını istedi.

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, yatırımcı kurumların çalışmaları ve projeleri hakkında yaptıkları sunumlar ile devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN