• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

YİNE TEKSTİL KENT

Reklam
, 0 Yorum

DİKA’dan yapılan açıklamada Silopi’de tekstil kent kurulması için proje yapımına destek verileceği duyuruldu. Kurulacak tekstil kentte 8 atölyede 250’şer işçiye istihdam sağlanacak. Böylelikle Silopi gibi bir ilçede 2 bin kişi işe, aşa kavuşacak. Bu ilçemiz için müthiş ve hiç de küçümsenmeyecek bir rakam.

Bölgemizde ilk tekstil kent yine DİKA tarafından hazırlanmış olmasına rağmen bilinmeyen bazı eller tarafından rafa kaldırıldığı için daha önceki birkaç yazımda değindim konuyu dilerseniz bu girişten sonra bir kez daha hatırlayalım.

İşsizliğin yoğun olduğu bölgemizde kurtarıcı tek sektör istihdam yoğun bir sektör olan tekstildir. Tekstil sektöründe bir işçiyi çalıştırma maliyeti diğer sektörlere göre oldukça düşük. Buna rağmen diğer sektörlerde olduğu gibi tekstil sektöründe çalışanlar bilinen nedenlerden dolayı kaygı duyduklarından dolayı bölgemize yatırım yapmaktan kaçınıyorlar. İşte tekstil kent bu kaygıları ortadan kaldıracak sihirli bir formül.

Tekstil kentte dev atölyeler inşa ediliyor ve her türlü altyapı da tamamlanıyor. Ardından tekstil sanayicisine istediği kadar alan kiralanıp prefabrik bir şekilde ayrılıyor. Yani, bir ana binada birden çok atölye hizmet veriyor ve bu durum sanayicinin işine geliyor. Çünkü yer arama, satın alma veya kiralama gibi bir dertten kurtuluyor. Günlerce kapı-kapı dolaşıp inşaat ruhsatıydı, şu ustasıydı, bu ustasıydı diye gezme yerine direkt kesim, dikiş, ütü ve diğer makinelerini getirip işe koyuluyor. Aynı şekilde işine gelmediği zaman da makine ve ekipmanlarını alıp oradan ayrılıyor. Yani, olası bir başarısızlık halinde bile minimum bir zararla, nakliye ile işin içinden sıyrılıyor. Durum böyle olunca tekstil sanayicisi bölgeye daha çok rağbet gösteriyor.

Silopi’nin yanı sıra Batman, Van ve diğer bir il ve ilçede bu tekstil kentler ya kuruldu y da kurulma aşamasındadırlar.

Geçmiş yıllarda bu ve çok sayıda Siirtlinin bu sektörde faaliyet gösteriyor olmaları göz önünde bulundurularak ilimizde dev bir tekstil kent kurulması için fizibilite çalışması ve bu çalışmanın ardından da projesi hazırlandı. Ancak hangi el neden oldu bilmiyorum. Birden bire  bu proje rafa kaldırıldı.

Başta Vali Ali Fuat Atik olmak üzere bütün yetkililerden bu konuda bir açıklama yapmalarını bekliyorum. Bölge genelinde başarıyla uygulanan bir projenin Siirtli tekstilcileri de bir artı olarak ilimiz lehine eklediğimizde başarılı olmaması için hiç bir neden yokken, bu proje neden işlemden kaldırıldı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN