• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

YSK, İMAMOĞLU’NA EN GEÇ 13 NİSAN’DA MAZBATASINI VERMEK ZORUNDA

Reklam
, 0 Yorum

İstanbul’da seçim sonuçlarında belirsizlik devam ederken, YSK’nın oyları önde olan Ekrem İmamoğlu’na en geç 13 Nisan Cumartesi günü mazbatasını vermek zorunda olduğu belirtilmekte. AKP’nin, olağanüstü itiraz hakkını kullanabilmesi için de Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını almış olması gerekiyor.

Binali Yıldırım’la arasındaki oy farkının düşmesine karşılık, hala 15 bine yakın oy fazlası olan İmamoğlu, 1 Nisan 2019 günü YSK tarafından seçimin galibi olarak açıklanmışken, itirazlar üzerine mazbatası verilmemişti.

31 Mart yerel seçimleriyle ilgili Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz maratonu başlamış bulunmakta. Partiler, il seçim kurullarının kararlarına karşı YSK’ya başvuru yapabilecek. YSK, bu itirazları ise en geç 13 Nisan’da karara bağlayacak.

KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER  MAZBATA ALAMAYACAK

YSK, KHK ile kamudan ihraç edildiği halde yerel seçimlerde aday olup seçilen belediye başkanlarına mazbata verilmemesine karar verdi. YSK, mazbatayı yarışı ikinci sırada tamamlayan isimlere verileceğini açıkladı. Buna göre Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi ve Van’ın Tuşba, Edremit ve Çaldıran ilçelerinde belediye başkan adayları değişti.

Yüksek Seçim Kurulu, KHK ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen HDP’li adaylara belediye başkanı mazbatasının verilemeyeceğine karar verdi. YSK, mazbatayı seçim yarışından en çok oy alan ikinci adaya verileceğini açıkladı.

HDP’nin Diyarbakır’da en güçlü olduğu yerlerden birisi olan Bağlar Belediye Başkanlığı seçiminde en yüksek oyu alan Zeyyat Ceylan, öğretmen olarak görev yaparken çıkarılan KHK ile ihraç edilmişti. Yine Van Tuşba’da seçimi önde tamamlayan Yılmaz Berki, Edremit’te Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ve Çaldıran’da Leyla Atsak’ın KHK ile ihraç edildiği ortaya çıktı.

Van’ın Edremit ilçesinde HDP’li Gülcan Kaçmaz Sayyiğit’ın yerine AK Parti adayı İsmail Say, Tuşba ilçesinde HDP’li Yılmaz Berki yerine AK Parti adayı Salih Akman ve Çaldıran ilçesinde HDP’li Leyla Atsak yerine AK Parti Şefik Ensari’ye mazbata verilecek.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde seçilen HDP’li Zeyyat Ceylan yerine ise AK Parti’nin adayı Hüseyin Beyoğlu’na mazbata verilecek.

Siirt Belediye Başkanlığına seçilen HDP’li Berivan Helen Işık ile ilgili yapılan itirazın ise kabul görmediği, Işık’ın seçim öncesi çalıştığı Batman Belediyesinden KHK’dan değil de (İŞÇİ FAZLALIĞI) gerekçesiyle işten çıkarıldığı anlaşılmakta.

HDP’DEN SERT TEPKİ

HDP, YSK’nın KHK’yla ihraç edilip belediye başkanı seçilen isimlere mazbata verilmemesi kararına sert tepki gösterdi. HDP, “Seçilme yeterliliği var diyen YSK adeta oyun oynamış, tuzak kurmuştur” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), KHK’yla ihraç edilip belediye başkanı seçilenlere mazbata verilmemesini kararlaştırdı. Karara göre mazbatalar ikinci sıradaki adaylara verilecek. HDP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, adayların YSK tarafından onaylandığı hatırlatılarak “YSK bu kararıyla yeni dönemin kayyum atayanı rolüne soyunmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN